Tamiya 31322 Nagara Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 31322-000
Make 4 interest-free payments of $6.25 fortnightly and receive your order now.
Length: 200mm. Image shows assembled and painted kit.
The Nagara-class of 5,500 ton light cruisers were modelled on British designs and built in the late-1910s. This model depicts the Nagara, the leadship of this 6-ship class. Its simple design focused on speed, and features such as the "spoon bow" revealed its British influences. During WWII, she was active in many battles from the Philippines to Midway before she was finally sunk by a U.S. submarine in 1944. The model depicts how she appeared in her final form, with additional AA guns fitted.
| SKU | 31322-000 |
| Barcode # | 4950344999224 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.002688000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Trumpeter 05631 USS Langley CV-1 05631 1/350 Scale Model Aircraft Carrier
$164.99
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
HobbyBoss 82505 USS Arthur W. Radford DD-968 Spruance-Class Destroyer 1/1250 Scale Plastic Model Kit
$10.99
More info