AMT 1170 Reefer Semi Trailer 1/24 Scale Model Kit
SKU code: R2AMT1170
Make 4 interest-free payments of $44.75 fortnightly and receive your order now.
AMT presents an authentic 1/24 scale replica of the refrigerator trailers hauling goods all over the world. Featuring parts molded in several colors, colorful decals and real thermoplastic rubber tires, intermediate and advanced modelers can build themselves an exciting display model that will impress with its size, and its details! Ships in collectible illustrated packaging.
KIT FEATURES:
1/24 scale
Skill level 3
Over 100 parts
Over 24” long when assembled
Paint and cement not included
Molded in silver and black
Thermoplastic rubber tires
Movable Select-A-Point tandem sliding suspension
Top-quality, colorful water-release decals
Vintage-style illustrated packaging
| SKU | R2AMT1170 |
| Barcode # | 0849398038963 |
| Brand | AMT |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.012500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Airfix A03306A WWII 3-Ton G.S. and Troop Trucks 1/76 Scale Plastic Model Kit
$29.99
AMT1247 Ford C-900 Gar Wood Load Packer Garbage Truck 1/25 Scale Model Kit
Now $112.50
AMT 1337 Classic Peterbilt 377 A/E Tractor 1/24 Scale Plastic Model Kit
$157.99
AMT 1339 Alaskan Hauler Kenworth Tractor 1/25 Scale Model Plastic Kit
$99.99
More info