Tamiya Japanese Navy Submarine I-16 & 1-58 1/700 Scale - 31453
SKU code: 31453-000
Make 4 interest-free payments of $4.75 fortnightly and receive your order now.
This set features assembly kits of the I-16, the first "Hei Type" large submarine, and the I-58, the first "Otsu Type" long-range reconnaisance submarine. The models depict the I-16 carrying a midget submarine during the Pearl Harbor attack and the I-58 at the time she sank the heavy cruiser USS Indianapolis. Both models feature sharp details such as periscopes and deck guns. ●Completed Length: (I-16) 155mm, (I-58) 145mm
| SKU | 31453-000 |
| Barcode # | 4950344314539 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.000880000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Trumpeter 05631 USS Langley CV-1 05631 1/350 Scale Model Aircraft Carrier
$164.99
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
HobbyBoss 82505 USS Arthur W. Radford DD-968 Spruance-Class Destroyer 1/1250 Scale Plastic Model Kit
$10.99
Tamiya 31322 Nagara Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$24.99
More info