ICM S.019 U-Boat Type ‘Molch’ 1:72 Scale
SKU code: ICMS019
Make 4 interest-free payments of $8.50 fortnightly and receive your order now.
U-Boat Type ‘Molch’
WWII German Midget Submarine
The Molch was a single-seat ultra-small submarine designed for operations in the coastal zone and belonged to the so-called special assault forces. During development, it was designated as “Thomas II”, and production of serial models, known as “Molch”, began in July 1944. The mini-submarine was equipped with a single electric motor for surface and underwater operation, which limited its combat capability. The depth of immersion was up to 60 meters, and the maximum speed in the underwater position was 5 knots. The hull consisted of three sections, with a chair for a single crew member in the center section. The Molch was built at the Deschhimag shipyard in Bremen, and 393 units were produced in total. As part of the special sabotage formation “K”, these submarines were used in the Mediterranean and North Seas, making 140 trips to sea by the end of World War II.
| SKU | ICMS019 |
| Barcode # | 4823044409440 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.002940000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Trumpeter 05631 USS Langley CV-1 05631 1/350 Scale Model Aircraft Carrier
$164.99
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
HobbyBoss 82505 USS Arthur W. Radford DD-968 Spruance-Class Destroyer 1/1250 Scale Plastic Model Kit
$10.99
Tamiya 31322 Nagara Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$24.99
More info