Tamiya 77504 British Battleship Nelson 1:700 Scale Model Water Line Series
SKU code: 77504-000
Make 4 interest-free payments of $4.75 fortnightly and receive your order now.
|
1/700 Water Line Series
Length: 308mm. Image shows assembled and painted kit. |
| With a design that placed its three triple 40.6cm turrets, engine room, and other important areas in the well-protected front half of the ship, the HMS Nelson was a revolutionary battleship design at the time. This assembly kit accurately portrays this famous ship which was built in 1927 and took part in many operations including the convoys to Malta, and the invasions of North Africa, Sicily, and Salerno. Details such as the 2pdr pom-poms, radar antennae, and masts are all sharply recreated. |
| SKU | 77504-000 |
| Barcode # | 4950344999583 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
Tamiya 31806 British Battle Cruiser Hood & E Class Destroyer Battle of the Denmark Strait 1/700 Scal
$52.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31509 Scenery Accessory Tugger Set 1/700 Scale Plastic Model Kit
$8.99
More info
(21).jpg)