Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 31319-000
Make 4 interest-free payments of $6.50 fortnightly and receive your order now.
Length: 200mm. Image shows assembled and painted kit.
The light cruiser Yubari was designed to incorporate the firepower of a 5,500 ton cruiser in a compact 3,100 ton form and featured many innovations that garnered it much attention both within the Japanese Navy and abroad. It had a large flared forecastle as well as two funnels trunked into one, features which went on to influence the design of other Japanese navy ships. She fought bravely in many actions in the Pacific, including the Battle of Savo Island, but this kit depicts the ship as she appeared in 1944 with additional AA armament.
| SKU | 31319-000 |
| Barcode # | 4950344999194 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.003136000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31213 Japanese Aircraft Carrier Shokaku 1/700 Scale Plastic Model Kit
Now $42.29
ForeHobby 1003 Schnellboot S38B 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $148.49
Tamiya 31401 Fubuki Destroyer 1/700 Scale Plastic Model Kit
Now $13.49
German Navy Aircraft Carrier DKM Graf Zeppelin 1/350 Model 05627
Now $179.99
More info