7.4V 300mAh 2S 30C LiPo Battery: PH - Upgrade for the EFLB2802S30
SKU code: SPMX3002S30
Make 4 interest-free payments of $6.75 fortnightly and receive your order now.
Product Details
In The Box
- (1) Spektrum 300mAh 2S 7.4v 30C LiPo Battery: PH/UMX Connector
Needed to Complete
- (1) Compatible Charger
- (1) PH/UMX Charge Lead
Sorry we cannot ship Batteries internationally or express via air
| SKU | SPMX3002S30 |
| Barcode # | 0605482153840 |
| Brand | Spektrum |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000384000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Ace Power - 7.6v 2S (HV) 6000mAh 100C Shorty Pack Lipo Battery W/Deans
$74.99
Dualsky 1300mAh 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery w/ Servo Connector DSRXB13002
$28.99
Gens Ace 7.4V 2S 2400mAh RX LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$49.99
Ace Power 7.4v 2S 5000mah 50c Lipo Battery Deans Plug Hard Case
$39.99
Ace Power 2S 7.4V 850mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$21.99
Ace Power 2S 7.4v 9000mAh 100C LiPo Battery Hard Case Shorty w/ Deans Connector
$128.00
More info