Ace Power 7.4v 2S 5000mah 50c Lipo Battery Deans Plug Hard Case
SKU code: ACE5000HC502SDEAN
Make 4 interest-free payments of $10.00 fortnightly and receive your order now.
Ace Power 7.4v 2S 5000mah 50c Lipo Battery Deans Plug Hard Case
| Length | 139mm |
| Width | 47mm |
| Height | 26mm |
| Weight | 180gram |
| Case type | Hard case |
| Plug type | Deans T |
| Application | Ground |
| Capacity | 5000mah |
| C Rate | 50c |
| Cells | 2 |
| Voltage | 7.4v |
Please be aware when selecting Express Shipping Lipo batteries cannot be shipped by Air so will be sent the fastest possible way by road
| SKU | ACE5000HC502SDEAN |
| Barcode # | 6846575763222 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.001500000m3 |
Awesome Battery!
25 December 2024Great run time with this battery, using it for a 1/10 4WD RC road car. Perfect fit for the HNR Panther/FTX Stinger
(5)
More From This Category
Ace Power 2S 7.4v 9000mAh 100C LiPo Battery Hard Case Shorty w/ Deans Connector
$128.00
Spektrum 7.4V 2S 1400mAh 30C Smart G2 LiPo Battery: IC2 Connector
$59.99
7.4V 4000mAh 2S 15C Smart LiPo Receiver Battery: Universal Receiver, IC3
$119.99
7.4V 2000mAh 2S 15C Smart LiPo Receiver Battery: Universal Receiver, IC3 SPMX20002SRX
$67.99
ACE Power 2S 7.4V 1500mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ Deans connector
$24.00
Ace Power - 7.6v 2S (HV) 6000mAh 100C Shorty Pack Lipo Battery W/Deans
$74.99
More info