Ace Power - 7.6v 2S (HV) 6000mAh 100C Shorty Pack Lipo Battery W/Deans
SKU code: ACE6000HC1002SDEAN
Make 4 interest-free payments of $18.75 fortnightly and receive your order now.
ACE Power - 7.6v 2S 6000mAh 100C Shorty Pack W/Deans
Specs:
- Capacity: 6000mAh
- Plug: Deans/bullet
- Voltage: 7.6V / 2 cells (HV)
- C-rate: 100C
- Type: Rectangular
- For 1/10 scale vehicle
- Dimensions: 96mm x 47mm x 26mm (Shorty Pack)
| SKU | ACE6000HC1002SDEAN |
| Barcode # | 6836575860093 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000384000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Dualsky 1300mAh 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery w/ Servo Connector DSRXB13002
$28.99
Gens Ace 7.4V 2S 2400mAh RX LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$49.99
Ace Power 7.4v 2S 5000mah 50c Lipo Battery Deans Plug Hard Case
$39.99
Ace Power 2S 7.4V 850mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$21.99
Ace Power 2S 7.4v 9000mAh 100C LiPo Battery Hard Case Shorty w/ Deans Connector
$128.00
Gens Ace 3000mah 7.4v 2s Tx Soft Case Lipo Battery W/JST Connector
$48.99
More info