Ace Power 2S 7.4v 9000mAh 100C LiPo Battery Hard Case Shorty w/ Deans Connector
SKU code: ACE9000HC1002SDEAN
Make 4 interest-free payments of $32.00 fortnightly and receive your order now.
Specifications
Length: 138mm
Width: 46mm
Height: 24mm
Weight: 333g
Case type: Hard case
Plug type: Deans
Application: Ground
Capacity: 9000mAh
C Rate: 100C
Cells: 2
Voltage: 7.4v
| SKU | ACE9000HC1002SDEAN |
| Barcode # | 6846575763226 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.001026000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Dualsky 1300mAh 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery w/ Servo Connector DSRXB13002
$28.99
ACE Power 2S 7.4V 1500mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ Deans connector
$24.00
Ace Power 2S 7.4V 850mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$21.99
Dualsky 2000mah 3S 11.1v 25C LiPo Receiver Battery with Servo and XT60 Connector
$52.99
SMC HCL-HP 2S 7.4v 5200mAh 150C Hard Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$54.99
Dualsky 800mah 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery with Servo Connector
$19.99
More info