Tamiya 31403 Harusame Destroyer 1/700 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 31403-000
Make 4 interest-free payments of $3.75 fortnightly and receive your order now.
Length: 157mm. Image shows assembled and painted kit.
The Japanese Navy had acquired the "Special Type" and Hatsuharu-class destroyers, which were better armed and had higher performance than destroyers of other navies at the time. They were top-heavy however, so the new Shiratsuyu-class sought to rectify this problem. This is an assembly kit of the Harusame, completed in 1937 as the 5th ship of this class. The model depicts the ship with strengthend AA armament: one of the rear turrets replaced by a triple 25mm gun mount and an additional triple 25mm gun mount in front of the bridge. Of course the 12.7cm gun turrets and torpedo launchers are highly detailed as well.
| SKU | 31403-000 |
| Barcode # | 4950344999309 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
Tamiya 31806 British Battle Cruiser Hood & E Class Destroyer Battle of the Denmark Strait 1/700 Scal
$52.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31509 Scenery Accessory Tugger Set 1/700 Scale Plastic Model Kit
$8.99
More info