Tamiya 31114 Japanese Battleship Musashi 1:700 Scale Model 1/700 Water Line Series
SKU code: 31114-000
Make 4 interest-free payments of $10.00 fortnightly and receive your order now.
|
1/700 Water Line Series
Length: 375mm. Image shows assembled and painted kit. |
||||
| This is an assembly kit of the Musashi, which was laid down in 1938 as the second ship of the Yamato-class and completed in August 1942 as Japan's last battleship. The armor belts on the hull sides as well as the boat storage hangar at the stern feature a high degree of detail. The barrels of the triple 46cm gun turrets are individually-molded and feature sharply reproduced waterproof covers. The secondary 15.5cm guns, 12.7cm DP guns, radars, rangefinders, etc. are also highly detailed. Furthermore, the gun turrets can be freely rotated thanks to the use of poly caps. |
| SKU | 31114-000 |
| Barcode # | 4950344999071 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.004050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Academy 14109 German Battleship Bismarck 1/350 Scale Plastic Model Kit
$93.99
Tamiya 31615 British Battleship Prince of Wales Battle of Malaya 1/700 Scale Model Water Line Series
$37.99
ForeArt 3002 HMS Coventry Type 42 Guided Missile Destroyer 1/350 Scale Plastic Model Kit
$85.99
Tamiya 77525 British Battleship King George V 1/700 Scale Waterline Series
$26.99
More info
(2).jpg)