Revell 05178 Assault Carrier USS WASP Class 1:700 Scale Model Plastic Kit
SKU code: 05178
Make 4 interest-free payments of $12.50 fortnightly and receive your order now.
The USS Wasp is the lead ship in the Wasp class of amphibious landing craft. The ship is capable of transporting up to 1,894 Marine Corps troops as well as some 40 aircraft such as helicopters and Harrier-type jump jets.
Features
- Waterline model
- Interior service deck
- Planes & helicopters
- Includes decals for 4 Wasp-class ships (USS Wasp, USS Essex, USS Kearsarge, USS Boxer)
Scope of delivery
Plastic model kit (non-assembled), Illustraded, multilingual assembly instructions, Decal set
| SKU | 05178 |
| Barcode # | 4009803051789 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.009963000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31213 Japanese Aircraft Carrier Shokaku 1/700 Scale Plastic Model Kit
Now $42.29
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
Now $45.00
ForeArt 1001 Schnellboot S-38/1942 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $148.49
Tamiya 78025 Japanese Battleship Yamato 1/350 Scale Ship Series no.25 78025
$389.99
Tamiya 78020 Japanese Navy Destroyer Yukikaze 1/350 Scale Model Ship Series No.20
$99.99
Tamiya 78013 Bismarck German Battleship 1/350 Scale Plastic Model Kit
$91.99
HobbyBoss 82505 USS Arthur W. Radford DD-968 Spruance-Class Destroyer 1/1250 Scale Plastic Model Kit
Now $9.89
More info