Hornby R7229 Analogue Train & Accessory Controller
SKU code: R7229
Make 4 interest-free payments of $11.25 fortnightly and receive your order now.
An enhanced alternative to the R8250 controller, the Hornby Analogue Train & Accessory Controller features a heavier, more durable casing and expanded functionality for layout control.
In addition to standard train control, it includes an auxiliary uncontrolled DC output with an integrated Capacitor Discharge Unit (CDU), ideal for operating solenoid point motors. The auxiliary output can also power layout lighting up to 150mA.
A recessed reduction switch allows you to limit maximum output, helping reduce locomotive speed for finer control.
Features
- Improved heavy-duty casing
- Integrated CDU for solenoid point motors
- Auxiliary DC output (up to 150mA)
- Recessed reduction switch for speed limiting
- Suitable for analogue layouts
Important Information
- Transformer not included
- Compatible with P9000 Transformer (sold separately)
- P9300 15V – 4.0A transformer also compatible
- Each HM6000 or HM6010 requires a separate transformer
Learn more about all HM6000 has to offer and download the HM | DC app here
| SKU | R7229 |
| Barcode # | 5055286660382 |
| Brand | Hornby |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.001092000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Woodland Scenics TT4582 Tidy Track Track Painter - Weathered Tie TT4582
$19.99
More info