Dualsky GA4000.6 V2 210KV 700g 4000W X-Motor
SKU code: DSXM51552
Make 4 interest-free payments of $109.75 fortnightly and receive your order now.
Overview
GA motor - For giant RC airplane series
- High torque design, diameter 89mm outrunner
- Using 10S Lipo battery
- Replacing 35-40cc gasoline engine
- Applied up to 6.5kg 3D model
- Environmental friendly product
Key features:
- Dualsky biggest RC motor we have ever produced.
- New modular light weight structure
- Dualsky 28 poles efficient structure
- Driven directly by 89mm diameter rotor without gearing box
- Working quietly, no CO2 emission and a wonderful alternative to 35-40cc petrol engine
- Suitable for less than 6.5kg 3D/aerobatic models and less than 10kg sport models

| SKU | DSXM51552 |
| Barcode # | 6941047115521 |
| Brand | Dualsky |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Hobbyzone Motor Shaft/Can, Metal Stamped 370 Outrunner, PKZ6318 Replaced by HBZ3119
Now $26.99
E-Flite EFLM1150 Park 300 Brushless Outrunner Motor, 1380Kv: 2mm Bullet
Now $80.99
Spektrum SPMXAM1208B 1208-2150Kv Brushless Outrunner Motor, 12-Pole
Now $62.99
E-Flite Park 480 B/less Outrunner motor. 1020 rpm/V EFLM1505
Now $107.99
More info