NXE 2S 7.4v 1800mAh 40C SC w/ Deans (1800SC402SDEAN)
SKU code: 1800SC402SDEAN
Make 4 interest-free payments of $5.75 fortnightly and receive your order now.
NXE 2S 7.4v 1800mAh 40C SC w/ Deans (1800SC402SDEAN)
Specifications
| Length | 104mm |
| Width | 34mm |
| Height | 14mm |
| Weight | 110g |
| Case Type | Soft Case |
| Plug Type | Deans |
| Application | Air |
| Capacity | 1800mAh |
| C Rate | 40C |
| Cells | 2S |
| Voltage | 7.4v |
| SKU | 1800SC402SDEAN |
| Barcode # | 6925780561142 |
| Brand | NXE |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000350000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Ace Power 2S 7.4v 9000mAh 100C LiPo Battery Hard Case Shorty w/ Deans Connector
$128.00
Ace Power 7.4V 2S 5200mAh 50C LiPo Battery Hard Case w/ Deans Connector
$41.99
Prime RC 2S 7.4v 1300mAh 120C LiPo Battery Soft Case w/ XT60 Connector
$22.99
Dualsky 800mah 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery with Servo Connector
$19.99
Ace Power 2S 7.4V 850mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$21.99
Dualsky 1300mAh 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery w/ Servo Connector DSRXB13002
$28.99
More info