Italeri 1326 Carrier Deck Section 1:72 Scale Model
SKU code: 1326S
Make 4 interest-free payments of $12.58 fortnightly and receive your order now.
Carrier Deck Section
FIGURES AND AIRCRAFT NOT INCLUDED
The kit allows you to make a flight deck section of a modern aircraft carrier. Great care in the details of the catapult and of the Jet Blaster Deflector used to prevent possible damages generated by the aircraft exhausts blasts during the take-off. The Jet blast deflector is raised and lowered by hydraulic cylinders reproduced in the scale model kit. The carrier deck section is the ideal scenario to build up interesting dioramas with carrier-based aircrafts scale models.
Model Dim.: 40,5 x 23,5 cm
| SKU | 1326S |
| Barcode # | 8001283013260 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.039375000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Trumpeter 05631 USS Langley CV-1 05631 1/350 Scale Model Aircraft Carrier
$164.99
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
HobbyBoss 82505 USS Arthur W. Radford DD-968 Spruance-Class Destroyer 1/1250 Scale Plastic Model Kit
$10.99
Tamiya 31322 Nagara Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$24.99
More info