Tamiya 31212 Junyo Aircraft Carrier 1/700 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 31212-000
Make 4 interest-free payments of $9.50 fortnightly and receive your order now.
About This Model
This is an assembly kit of the Junyo, an aircraft carrier converted from a passenger liner in July 1942. In October of the same year, she participated in the Battle of Santa Cruz, where her aircraft were involved in the sinking of the U.S. aircraft carrier Hornet. The distinctive passenger liner bow and the 26 degree forward angled funnel integrated with the bridge island have been accurately reproduced. Smaller parts such as the main mast, anti-aircraft armament, and a full set of aircraft are also included and are rich in detail.
| SKU | 31212-000 |
| Barcode # | 4950344999095 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.004879000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 77525 British Battleship King George V 1/700 Scale Waterline Series
$26.99
Tamiya 78020 Japanese Navy Destroyer Yukikaze 1/350 Scale Model Ship Series No.20
$99.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
Now $45.00
Tamiya 31615 British Battleship Prince of Wales Battle of Malaya 1/700 Scale Model Water Line Series
Now $34.19
Tamiya 78025 Japanese Battleship Yamato 1/350 Scale Ship Series no.25 78025
$389.99
More info