ICM 35364 PZ.KPFW.VI AUSF.B King Tiger With Full Interior 35364
SKU code: ICM35364
Make 4 interest-free payments of $24.50 fortnightly and receive your order now.
ICM 35364 PZ.KPFW.VI AUSF.B King Tiger With Full Interior #35364
Manufacturer: ICM Models (Ukraine)
Kit Number: 35364
Scale: 1/35
Material: Plastic
Number of figures: 4
Paint: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue.
Description:
Panzerkampfwagen VI Ausf. B "Tiger II", "Tiger II", or "Royal Tiger" - German heavy tank of the final period of the Second World War. Produced in series from March 1944 until the end of the war. Total released 489 tanks.
The Royal Tiger was the most powerful battle tank of World War II.
Kit includes:
- 260 parts
- decal (sticker)
- tracks
- photo etching
- scheme for coloring model
- detailed instructions in Russian and English
| SKU | ICM35364 |
| Barcode # | 4823044404568 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.550m |
| Shipping Cubic | 0.010780000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35327 Russian BT-7 Model 1937 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.327
Now $62.99
Tamiya 35325 German Heavy Tank Destroyer Elefant 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.325
$86.00
ICM 35361 Pz.Kpfw.V Panther Ausf.D WWII German Tank 1/35 35361
Now $53.09
Tamiya 35248 German Tank Destroyer Marder III 1/35 Scale Model Military Miniature Series No. 248
$46.99
Tamiya 35286 Sd.Kfz.222 Leichter Panzerspahwagen 1/35 Scale model Military Miniature Series No.286
$48.99
Tamiya 35353 German Assault Tank IV Brummb?r Late Production 1/35 Scale Model Military Miniature Ser
$69.99
More info