HobbyBoss Models 1:350 French Navy Pre-Dreadnought Battleship Danton HB86503
SKU code: HB86503
Make 4 interest-free payments of $15.90 fortnightly and receive your order now.
Danton class battleship build 6, Danton is the first ship of the class. Standard Displacement: 18,318 tons,full load displacement of 19,763 tons. Speed: 19.2knots.She’s equipped with 4x 12-inch (305mm) artillery, 12x 9.4-inch (240mm) artillery, 16x 75mm guns.
Danton on June 4, 1909 in Brest Arsenal launched, in service on June 1, 1911 and subsequently incorporated into the Mediterranean Squadron. March 19, 1917 by the German U-64 sank in the waters of Sardinia.
Its wreckage in 2009 in Sardinia south waters the Netherlands a geological engineering company found but unable to salvage the wreckage of the position is too deep.
Features
| Item No | 86503 |
| Item Name | French Navy Pre-Dreadnought Battleship Danton |
| Bar Code | 6939319265036 |
| Scale | 1:350 |
| Item Type | Plastic Model Warship Kit |
| Model Dimension | Length: 414mm Beam: 73.7mm |
| Total Plastic Parts | 480+ |
| Total Sprues | 13 sprues , deck and stand |
| Chromeplate Parts | n/a |
| Resin Parts | n/a |
| Metal Parts | anchor chain |
| Photo Etched Parts | 3 pcs |
| Film Accessory | n/a |
| Released Date | 2016-06 |
| SKU | HB86503 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.005250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
Tamiya 31806 British Battle Cruiser Hood & E Class Destroyer Battle of the Denmark Strait 1/700 Scal
$52.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31509 Scenery Accessory Tugger Set 1/700 Scale Plastic Model Kit
$8.99
More info