HobbyBoss Models 1:350 French Navy Dunkerque Battleship HB86506
SKU code: HB86506
Make 4 interest-free payments of $28.18 fortnightly and receive your order now.
Dunkerque started in December 1931 and completed in April 1937. After its defeat in World War II France, the United Kingdom in order to prevent the French fleet was the Axis use, to attack the French fleet. July 1940 in Algeria, Mers-el-Kebir Port, Dunkerque British Navy hit and ran aground in the harbor. After maintenance Dunkerque return to the port of Toulon in February 1941. November 27, 1942, Dunkerque to avoid being captured by the German occupation forces in the port of Toulon since Shen.
Features
| Item No | 86506 |
| Item Name | French Navy Dunkerque Battleship |
| Bar Code | 6939319265067 |
| Scale | 1:350 |
| Item Type | Plastic Model Warship Kit |
| Model Dimension | Length: 623mm Beam: 95.9mm |
| Total Plastic Parts | 610+ |
| Total Sprues | 15 sprues , hull and decks |
| Chromeplate Parts | n/a |
| Resin Parts | n/a |
| Metal Parts | n/a |
| Photo Etched Parts | 6 pcs |
| Film Accessory | n/a |
| Released Date | 2016-10 |
| SKU | HB86506 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.005250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
Tamiya 31806 British Battle Cruiser Hood & E Class Destroyer Battle of the Denmark Strait 1/700 Scal
$52.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31509 Scenery Accessory Tugger Set 1/700 Scale Plastic Model Kit
$8.99
More info