HobbyBoss Models 1:350 DKM Navy Type lX-C U-Boat HB83508
SKU code: HB83508
Make 4 interest-free payments of $3.75 fortnightly and receive your order now.
A further development of type IXB with storage for additional 43 tons of fuel which gave them increased range up to 13400 nautical miles at 10 knots. These series omitted the control room periscope leaving the boats with two tower scopes.As mine-layers they could carry 44 TMA or 66 TMB mines. Many of the IXC boats, U-162 through 170 and U-505 through 550 (35 boats), were not fitted for mine operations.
Features
Item No : 83508
Item Name : DKM Navy Type lX-C U-Boat
Bar Code : 6939319235084
Scale : 1:350
Item Type : Static kit
Model Dimension : Length: 219mm Beam: 19mm
Total Plastic Parts : 43pcs
Total Sprues : 2 sprue, upper hull and lower hull
Chromeplate Parts : n/a
Camouflage Scheme : German Navy
Resin Parts : n/a
Metal Parts : n/a
Photo Etched Parts : 2pcs
Film Accessory : n/a
Released Date : 2010-04
| SKU | HB83508 |
| Barcode # | 6939319235084 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.005250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
Tamiya 31806 British Battle Cruiser Hood & E Class Destroyer Battle of the Denmark Strait 1/700 Scal
$52.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31509 Scenery Accessory Tugger Set 1/700 Scale Plastic Model Kit
$8.99
More info