Hobbyboss C-47D Skytrain 1:72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: HB87264
Make 4 interest-free payments of $13.50 fortnightly and receive your order now.
The Douglas C-47 Skytrain is a military transport that was developed from the Douglas DC-3 airliner.
The C-47 was famous for its dependability, versatility, and ability to carry loads far heavier than the official specs allowed. Famous campaigns involving the C-47 were "flying the Hump" (transport over the Himalyas), dropping paratroops behind enemy lines on D-Day, and the post-war Berlin airlift. The C-47 was so useful that it was used by the U.S. military in WWII, Korea, and Vietnam, and many are still flying in different countries around the world today.
| Item No | 87264 |
| Item Name | C-47A Skytrain |
| Bar Code | 6939319272645 |
| Scale | 1:72 |
| Item Type | Plastic Model Aircraft Kit |
| Model Dimension | Length: 270mm Wingspan: 402.5mm |
| Total Plastic Parts | 150+ |
| Total Sprues | 6 sprues |
| Chromeplate Parts | n/a |
| Resin Parts | n/a |
| Metal Parts | n/a |
| Photo Etched Parts | 1 piece |
| Film Accessory | n/a |
| Released Date | 2017-06 |
| More Features | The kit consists of over 150 parts , clear parts for windscreen & windows |
| SKU | HB87264 |
| Barcode # | 6939319272645 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.470m |
| Shipping Cubic | 0.014100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 61117 Messerschmitt Bf109 G-6 1/48 Scale Aircraft Series no.117
$63.99
ICM 48312 Bristol Beaufort Mk.I WWII British dominions Air Force 1/48 Scale Plastic Model Kit
$127.99
Academy 12487 PBY-5A "Black Cat" w/ Aus Decals 1/72 Scale Plastic Model Kit
$43.99
Academy 12626 USN F-14A VF-84 "Jolly Rogers" 1/144 Scale Plastic Model Kit
$18.99
Tamiya 61113 Ilyushin Il-2 Shturmovik 1/48 Scale Aircraft Series No.113
$79.99
Academy 12533 USAAF B-17E Flying Fortress "Pacific Theater" 1/72 Scale Plastic Model Kit
$65.99
More info