Tamiya 60756 Supermarine Spitfire Mk.Vb/Mk.Vb Trop 1/72 Scale Model Kit
SKU code: 60756-000
Make 4 interest-free payments of $5.75 fortnightly and receive your order now.
|
1/72 War Bird Collection no.56
Fuselage length: 128mm, wingspan: 156mm. Image shows assembled and painted kit. |
| This is a 1/72 scale plastic model assembly kit depicting the Mk.Vb, the most prolifically produced variant of the Spitfire. ★From the elegant overall form to Mk.Vb-specific features such as the 20mm cannon-equipped wing, the form of the aircraft is captured in style. ★The model can be assembled with different wing designs. ★Comes with two types of front canopy and three types of rear canopy parts. ★Parts are included to recreate the special air filters seen on TROP variants that were deployed in tropical climes. ★Comes with four marking options and a display base. |
| SKU | 60756-000 |
| Barcode # | 4950344607563 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.003000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Hong Kong Models 01E039 A-20G Havoc Over Europe 1/32 Scale Plastic Model Kit
$285.00
Tamiya 60320 Supermarine Spitfire Mk.VIII 1/32 Scale Plastic Model Kit
$194.99
Tamiya 60322 P-51D Mustang North American 1/32 Scale Model Aircraft Series No.22
$179.99
More info(25).jpg)