HobbyBoss Brazilian EMB-314 Super Tucano 1:48 Scale Model Plane 81727
SKU code: HB81727
Make 4 interest-free payments of $11.25 fortnightly and receive your order now.
The EMB-314 Super Tucano, also named ALX or A-29 is a turboprop aircraft designed for light attack, counter insurgency (COIN), close air support, aerial reconnaissance missions in low threat environments, as well as providing pilot training. Designed to operate in high temperature and humidity conditions in extremely rugged terrain, the Super Tucano is highly maneuverable, has a low heat signature, incorporates 3th generation avionics and weapons system to deliver precision guided munitions. It is currently in service with the air forces of Brazil, Dominican Republic, Colombia, Ecuador, Chile and Burkina Faso, and has been ordered by Indonesia, Angola, and the United States
Download Hobbyboss 81727 Brazilian EMB-314 Super Tucano 1/48 Scale Instructions
| Item No | 81727 |
| Item Name | Brazilian EMB-314 Super Tucano |
| Bar Code | 6939319217271 |
| Scale | 1:48 |
| Item Type | Static kit |
| Model Dimension | Length: 238.4mm Wingspan: 233mm |
| Total Plastic Parts | 150+ |
| Total Sprues | 7 sprues |
| Chromeplate Parts | n/a |
| Resin Parts | n/a |
| Metal Parts | n/a |
| Photo Etched Parts | 1 piece |
| Film Accessory | n/a |
| Released Date | 2014-02 |
| More Features | the kit consists of over 150 parts , includes clear parts for canopy. -Detailed fuselage&wing w/accurate design |

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.
| SKU | HB81727 |
| Barcode # | 6939319217271 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.005704000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 02850 British Supermarine 'Grievance' F.MK.14 1/48 Scale Plastic Model Kit
$42.00
Airfix A04105A de Havilland Chipmunk T.10/T.20 1:48 Scale Plastic Model Kit
$41.99
Tamiya 61044 North American F-51D Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.44
$31.99
More info