HobbyBoss 80216 Hurricane MK II TROP Model 1/72 Warbird Plane
SKU code: HB80216
Make 4 interest-free payments of $3.50 fortnightly and receive your order now.
The first of the Royal Air Force's eight-gun monoplane fighters, the Hurricane entered service in 1937. Quantity production prior to the outbreak of World War II enabled the RAF to field no fewer than 2,300 Hurricanes in the summer of 1940. Always outnumbering its more famous counterpart during the Battle of Britain, the Hurricane is credited with the destruction of more enemy aircraft than any other type in the defense of the United Kingdom.
Download HobbyBoss 80216 Hurricane MK II TROP Instructions
Detials
Item No 80216
Item Name “Hurricane” MK II TORP
Bar Code 6939319202161
Scale 1:72
Item Type Static Aircraft
Model Dimension Length: 135mm Wingspan: 167mm Height: 49mm
Total Plastic Parts 24pcs
Total Sprues 4pcs
Camouflage Scheme “JV-Z” of 6 Squadron, 1942 Egypt. , 34 Squadron, 1944 india.

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.
| SKU | HB80216 |
| Barcode # | 6939319202161 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.003360000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 48224 Gotha Go 244B-2 WWII German Transport Aircraft 1/48 Scale Plastic Model Kit
$129.00
Tamiya 61101 Lockheed Martin? F-16?C [Block 25/32] Fighting Falcon? ANG 1/48 Scale Model Aircraft Se
$76.99
Tamiya 61073 Douglas A-1J Skyraider? U.S. Air Force 1/48 Scale Model Aircraft Series No.73
$44.99
Airfix A05137 North American Mustang Mk.IV/P-51K Mustang w/ Aus Decals 1/48 Scale Plastic Model Kit
$54.99
Hong Kong Models B-25H Mitchell Gunships over CBI 01E037 1/32 Scale Plastic Model Kit
$295.00
More info