Gens Ace Tattu 4S 14.8v 1800mAh 75C LiPo Battery Soft Case w/ XT60 Connector
SKU code: TAA18004S75X6
Make 4 interest-free payments of $15.00 fortnightly and receive your order now.
Specifications
Length: 110mm
Width: 34mm
Height: 26mm
Weight: 200g
Case type: Soft case
Plug type: XT60
Application: Ground or Air
Capacity: 1800mAh
C Rate: 75C
Cells: 4
Voltage: 14.8v
| SKU | TAA18004S75X6 |
| Barcode # | 0889551001045 |
| Brand | Gens Ace |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000972000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Spektrum 14.8V 4S 2200mAh 50C Smart G2 LiPo Battery: IC3 SPMX224S50
$130.00
Dualsky 4S 14.8V 480mAh 150C LiPo Battery w/ XT60 Connector DSBXP04804ULT
$41.99
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
SMC HCL-HP 4S 14.8v 3400mAh 80C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$71.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info