NXE 14.8V 2600mah 40c Soft case w/Deans Lipo Battery
SKU code: 2600SC404SDEAN
Make 4 interest-free payments of $16.00 fortnightly and receive your order now.
NXE 14.8V 2600mah 40c Soft case w/Deans Lipo Battery
Details
- Length = 136mm
- Width = 43mm
- Height = 20mm
- Weight = 269gram
- Case type = Soft case
- Plug type = Deans
- Application = Air
- Capacity = 2600mah
- C Rate = 40c
- Cells = 4s
- Voltage = 14.8v
| SKU | 2600SC404SDEAN |
| Barcode # | 6925780561203 |
| Brand | NXE |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001472000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Spektrum 14.8V 4S 2200mAh 50C Smart G2 LiPo Battery: IC3 SPMX224S50
$130.00
Dualsky 4S 14.8V 480mAh 150C LiPo Battery w/ XT60 Connector DSBXP04804ULT
$41.99
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
SMC HCL-HP 4S 14.8v 3400mAh 80C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$71.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info