NXE 14.8V 3300Mah 40C Lipo Battery Soft Case With Deans Plug
SKU code: 3300SC404SDEAN
Make 4 interest-free payments of $21.75 fortnightly and receive your order now.
This NXE 14.8V 3300Mah 40C Soft Case With Deans Plug is a must have Battery for your RC Plane, Please check the specs of your Aircraft to find out if it is compatible with this product.
Specs
- 3300Mah
- 14.8V
- 40C
- Cells 4S
- Length 135mm
- Width 43mm
- Height 26mm
- Weight 336gram
- Suitable for RC Aircraft
| SKU | 3300SC404SDEAN |
| Barcode # | 6925780561234 |
| Brand | NXE |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000960000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Spektrum 14.8V 4S 2200mAh 50C Smart G2 LiPo Battery: IC3 SPMX224S50
$130.00
Dualsky 4S 14.8V 480mAh 150C LiPo Battery w/ XT60 Connector DSBXP04804ULT
$41.99
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
SMC HCL-HP 4S 14.8v 3400mAh 80C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$71.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info