Dualsky 2000mah 3S 11.1v 25C LiPo Receiver Battery with Servo and XT60 Connector
SKU code: DSRXB20003
Make 4 interest-free payments of $13.25 fortnightly and receive your order now.
Features
- Suitable for UAV, jets, middle size gasoline model or ignition
- IVM built-in
- Wiring connector JR Male & XT60B
| Capacity | 2000mAh |
| Voltage | 11.1V |
| Number of Cell | 3S1P |
| Weight | 148g |
| Max. Charge Rate | 2C |
| Max Cont. Discharge | 20C |
| Dimensions | 67 x 43 x 26mm |
| Suited for | UAV, jets, middle size model or ignition |
| SKU | DSRXB20003 |
| Barcode # | 6941047118744 |
| Brand | Dualsky |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000288000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Dualsky 1300mAh 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery w/ Servo Connector DSRXB13002
$28.99
ACE Power 2S 7.4V 1500mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ Deans connector
$24.00
Ace Power 2S 7.4V 850mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$21.99
SMC HCL-HP 2S 7.4v 5200mAh 150C Hard Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$54.99
Dualsky 800mah 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery with Servo Connector
$19.99
More info