Ace Power 7.4V 2S 4200mAh HC LiPo w/ Deans Connector
SKU code: ACE4200HCR402SDEAN
Make 4 interest-free payments of $11.75 fortnightly and receive your order now.
Ace Power 7.4V 2S 4200mAh HC LiPo w/ Deans Connector
| Typical capacity: | 4200mAh |
| Typical Voltage: | 7.4v |
| Cells: | 2S |
| Dimensions: | 136x46x25mm |
| Approx Weight: | 231g |
| Hard Case: | Hard Case / YES |
| Plug: | Deans Plug |
| Continuous Discharge Current: | 40C |
| SKU | ACE4200HCR402SDEAN |
| Barcode # | 6846575763224 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000798000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Dualsky 1300mAh 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery w/ Servo Connector DSRXB13002
$28.99
ACE Power 2S 7.4V 1500mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ Deans connector
$24.00
Ace Power 2S 7.4V 850mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$21.99
Dualsky 2000mah 3S 11.1v 25C LiPo Receiver Battery with Servo and XT60 Connector
$52.99
SMC HCL-HP 2S 7.4v 5200mAh 150C Hard Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$54.99
Dualsky 800mah 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery with Servo Connector
$19.99
More info