US T34 Heavy Tank 84513 1/35 Scale Model Kit
SKU code: HB84513
Make 4 interest-free payments of $14.00 fortnightly and receive your order now.
The T34 Heavy Tank was an American design for a heavy tank. It was evolved from the T29 Heavy Tank and T30 Heavy Tank in 1945, sporting a 120 mm (4.72 in) modified anti-aircraft gun. Extra armor plating was applied to the rear of the turret bustle as a counterweight for the heavier 120mm T53 main gun. The vehicle was deemed too heavy and no production orders were placed.
Download HobbyBoss US T34 Heavy Tank 84513 Instructions
Specifications
| Item No | 84513 |
| Item Name | US T34 Heavy Tank |
| Bar Code | 6939319245137 |
| Scale | 1:35 |
| Item Type | Plastic Model Armor Kit |
| Model Dimension | Length: 332mm Width: 109mm |
| Total Plastic Parts | 1100+ |
| Total Sprues | 18 sprues , upper hull , lower hull and turret |
| Photo Etched Parts | 2 pcs |
| Released Date | 2023-09 |
| More Features | The kit consists of over 1100 parts >the kit w/refined detail >multi-slide moulded turret and lower hull >photo etched parts included |

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.
| SKU | HB84513 |
| Barcode # | 6939319245137 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.014700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35358 German Self-Propelled Howitzer Wespe "Italian Front" 1/35 Scale Model Military Miniatur
$54.99
Tamiya 35327 Russian BT-7 Model 1937 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.327
Now $62.99
Tamiya 35290 Panzerkampfwagen III Ausf.N 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.290
Now $69.29
Tamiya 35296 Italian Medium Tank Carro Armato M13/40 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.2
$51.99
Academy 13432 German Pz.KPfw.IV Ausf.H Tank 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $20.69
Tamiya 35353 German Assault Tank IV Brummb?r Late Production 1/35 Scale Model Military Miniature Ser
$69.99
More info