Revell 05802 Bismarck 1:1200 Scale Model
SKU code: 05802
Make 4 interest-free payments of $5.00 fortnightly and receive your order now.
The Bismarck, the flagship of the German Navy, was the largest German warship alongside the Tirpitz and had 50,900 t of water displacement and 2,092 men. Commissioned on August 24, 1940, it expired on May 18, 1941 for Operation Rhine Exercise. Together with Prinz Eugen, however, she was discovered early on by the British aerial reconnaissance. When it met the Hood, it was sunk by the Bismarck on May 24, 1941. After a long period of persecution, she received an airplane torpedo hit on May 26, 1941 and was put up by the British battleships King George V and HMS Rodney. On May 27th The own team sinks the Bismarck 490 km off the French coast.
| SKU | 05802 |
| Barcode # | 4009803058023 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.001456000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 77525 British Battleship King George V 1/700 Scale Waterline Series
$26.99
Tamiya 78020 Japanese Navy Destroyer Yukikaze 1/350 Scale Model Ship Series No.20
$99.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
Now $45.00
Tamiya 31615 British Battleship Prince of Wales Battle of Malaya 1/700 Scale Model Water Line Series
Now $34.19
Tamiya 78025 Japanese Battleship Yamato 1/350 Scale Ship Series no.25 78025
$389.99
More info