Dualsky ECO 3520C 820kv Brushless Motor DSXM51670
SKU code: DSXM51670
Make 4 interest-free payments of $20.00 fortnightly and receive your order now.
The 3520C ECO motor from Dualsky has 1020Kv of power. This motor comes with propeller and motor mounts, in addition to gold plugs and screws.
Specs
| KV | 1020 |
| Turns | 4 |
| Weight | 210g |
| Dimensions | 43.2 x 42.4mm |
| Slots & Poles | 12N14P |
| Io@10V | 2.6 |
| No. of cells | 3 to 4 |
| Max. Efficiency Current [A] | 48 |
| Max. Burst Current (15S) [A] | 80 |
| Max. Power (15S)[A] | 960 |
| Max. Torque [N*M] | 0.9 |
| Shaft diameter | 6mm |
| Input Connectors | GC4.0 |
| Recommended ESC | XC8018BA |
| Propeller | 3S: 14x7E, 13x6.5E 4S: 11x535E, 10x5E |
| Class | .50 4-Stroke .32-.0 (40E) 2-Stroke |
| SKU | DSXM51670 |
| Barcode # | 6941047116702 |
| Brand | Dualsky |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000384000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Hobbyzone Motor Shaft/Can, Metal Stamped 370 Outrunner, PKZ6318 Replaced by HBZ3119
Now $26.99
E-Flite EFLM1150 Park 300 Brushless Outrunner Motor, 1380Kv: 2mm Bullet
Now $80.99
Spektrum SPMXAM1208B 1208-2150Kv Brushless Outrunner Motor, 12-Pole
Now $62.99
E-Flite Park 480 B/less Outrunner motor. 1020 rpm/V EFLM1505
Now $107.99
More info