Dualsky 5000mah 4S 14.8v 70C Ultra 70 LiPo Battery with XT60 Connector
SKU code: DSBXP50004ULT
Make 4 interest-free payments of $49.75 fortnightly and receive your order now.
Dualsky Ultra 70 LiPo Battery, 5000mAh 4S 70c
Please be aware when selecting Express Shipping Lipo batteries cannot be shipped by Air so will be sent the fastest possible way by road.
Capacity: 5000mah
Voltage: 14.8V
Number of Cells: 4S1P
Dimensions (L x W x H): 165 x 44 x 30mm
Weight: 499g
Wiring & Connector: 10AWG (XT60)
Max Charge: 5C
Max Cont. Discharge: 70C
| SKU | DSBXP50004ULT |
| Barcode # | 6941047101999 |
| Brand | Dualsky |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.006930000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
Prime RC 14.8V 4S 2200mAh 120C LiPo Battery Soft Case w/ XT60 Connector
$62.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info