Dualsky 3200mah 4S 14.8v 25C ECO LiPo Battery with XT60 Connector
SKU code: DSBXP32004ECO
Make 4 interest-free payments of $20.00 fortnightly and receive your order now.
Dualsky 3200mah 4S 14.8v 25C ECO LiPo Battery with XT60 Connector
| Capacity (mAh) | 3200 | |
| Voltage (V) | 14.8 | |
| Energy (Wh) | 47.4 | |
| Weight (g) | 178 | |
| Dimensions (L x W x T) | 135 x 44 x 14mm | |
| Wiring | 12AWG (XT60) | |
| Max Cont. Discharge | 25C | |
| Max Cont. Current (A) | 80 | |
| Max Cont. Output (W) | 1184 | |
| Max Charge Rate | 4C |
| SKU | DSBXP32004ECO |
| Barcode # | 6941047111561 |
| Brand | Dualsky |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Spektrum 14.8V 4S 2200mAh 50C Smart G2 LiPo Battery: IC3 SPMX224S50
$130.00
Dualsky 4S 14.8V 480mAh 150C LiPo Battery w/ XT60 Connector DSBXP04804ULT
$41.99
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
SMC HCL-HP 4S 14.8v 3400mAh 80C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$71.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info