Corgi CC30016 Coca-Cola Douglas DC-3 Dakota 1/144 Die Cast Model
SKU code: CC30016
Make 4 interest-free payments of $26.25 fortnightly and receive your order now.
Product Info
Coca-Cola® Douglas DC-3 DakotaMaking its first flight in 1935, the Douglas DC-3 helped establish passenger air travel in the US, with the strength of its design going on to yield many military applications. Described as one of the weapons which proved decisive in Allied victory during WWII, the military variant of the DC-3 (known as the Skytrain) launched D-Day on the night of 5th/6th June 1944. A true aviation classic, many of these magnificent aircraft are still flying today and when combined with the iconic Coca-Cola branding in 1:144 scale, it makes for an irresistible combination Corgi is proud to work with Coca-Cola to bring a range of the highest-quality die-cast models to the Coca-Cola and model collectables market. This range of models, all iconic in their own right, are liveried in symbols of this world famous brand from over a century of its history.
What's Inside
- 1x Die Cast Aircraft Model
- 1x Stand
| SKU | CC30016 |
| Barcode # | 5055286693939 |
| Brand | Corgi |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.005760000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
American Diorama 1/24 Scale Mechanic Jerry Figure Orange Uniform
Now $15.29
Corgi AA27006 Westland Puma HC-1 - RAF No.230 Sqn - NATO Tiger Meet Livery 1/72 Scale Diecast Model
Now $134.99
DDA Collectibles 1/24 Scale HQ Holden Kingswood 4 Door Red Diecast Model Car
Now $103.49
DDA Collectibles EH Holden Special Hot Pink 1/32 Diecast Model Car
Now $53.99
DDA Collectibles XY Ford Falcon Ute Custom Supercharged Barra Engine Blue 1/24 Diecast Model
Now $103.49
DDA Collectibles 1/32 Scale Holden HT Monaro GTS 350 Orange Diecast Model Car
Now $55.79
More info