DDA Collectibles Ford XB GT 4-Door Red 1/32 Scale Diecast Model Car
SKU code: DDA32849-1
Make 4 interest-free payments of $15.00 fortnightly and receive your order now.
Bring home a classic piece of Australian motoring history with this 1:32 scale Ford XB GT 4-Door diecast model by DDA Collectibles. Finished in red and featuring detailed styling, this model is a great addition for collectors, enthusiasts, and display.
Features
- Diecast metal body with detailed exterior styling
- Red factory-style finish
- Realistic wheels with rubber tyres
- Ready-made model with no assembly required
Approximate Dimensions
Length: 14 cm
Width: 5 cm
Height: 4 cm
Specifications
Scale: 1:32
Brand: DDA Collectibles
Model: Ford XB GT 4-Door
Colour: Red
Material: Diecast metal with plastic parts
Assembly Required: No
Paint Required: No
Glue Required: No
| SKU | DDA32849-1 |
| Barcode # | 0781005094552 |
| Brand | DDA |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.004368000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
DDA Collectibles 1956 Ford F-100 Gulf Pickup Truck 1/24 Scale Diecast Model
$39.99
DDA Collectibles XY Ford Falcon Ute Custom Supercharged Barra Engine Blue 1/24 Diecast Model
$114.99
DDA Collectibles 1/24 Scale XY Ford Falcon Candy Red Diecast Model Car
$114.99
DDA Collectibles 1/24 Scale Toyota RAV4 4WD White Diecast Model w/ Light & Sound
$62.99
DDA Collectibles 1/32 Scale HG Holden Monaro GTS 350 Black Diecast Model Car
$61.99
DDA Collectibles 1/32 Scale Holden HK Monaro GTS 327 Silver Diecast Model Car
$61.99
More info