Ace Power - 14.8v 4s 5400mah 60c Lipo Battery Hard Case Deans Connector
SKU code: ACE5400HC604SDEAN
Make 4 interest-free payments of $23.86 fortnightly and receive your order now.
5400mah 60c 4s 14.8v Hard Case Lipo Battery With Deans T Connector
Specs:
- Capacity: 5400mAh
- Plug: Deans
- Voltage: 14.8V / 4 cells
- C-rate: 60C
- Type: Rectangular
- Dimensions: 136 x 46 x 45mm
| SKU | ACE5400HC604SDEAN |
| Barcode # | 6925780580129 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.001440000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Spektrum 14.8V 4S 2200mAh 50C Smart G2 LiPo Battery: IC3 SPMX224S50
$130.00
Dualsky 4S 14.8V 480mAh 150C LiPo Battery w/ XT60 Connector DSBXP04804ULT
$41.99
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
SMC HCL-HP 4S 14.8v 3400mAh 80C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$71.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info