TRAXXAS 2753X: Stub axles, rear (2)
SKU code: 2753X
Make 4 interest-free payments of $3.75 fortnightly and receive your order now.
Traxxas 2753X: Stub axles, rear (2)
Replacement part for these models:
- Bandit VXL
- Bandit
- Bigfoot® No. 1 Officially Licensed Replica
- Bigfoot® Officially Licensed Replica
- Craniac®
- Ford F-150 Raptor
- Ford Raptor
- Nitro Rustler
- Nitro Sport
- Nitro Stampede
- Rustler VXL
- Rustler
- Skully
- Slash
- Stampede VXL
- Stampede
Features:
- Metal construction
- Black and silver in color
- Pins
Two (2) Rear Stub Axles
Two (2) Pins
Specifications:
Length: 1.65" (42mm)
Diameter: .51" (13mm) at largest point
Verify that this item is appropriate for your vehicle. Consult your manual or vehicle manufacturer. Verify vehicle fit-ment before purchase.
| SKU | 2753X |
| Barcode # | 0020334275394 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 6883 Gear set, center differential (output gears (2)/ spider gears (2)/ spider gear shaft)
$32.00
TRAXXAS 6544: Spacers (4)/ grip pads (3)/connector dust cover (1) (for TQi docking base)
$8.99
TRAXXAS 6837X: Steering blocks, 6061-T6 aluminum (blue-anodized), left & right
$59.99
TRAXXAS 3632X: Caster blocks, 30-degree, red-anodized 6061-T6 aluminum (L&R)/ suspension screw pin (
$45.99
TRAXXAS 1952G: Carriers, stub axle (green-anodized 6061-T6 aluminum) (rear) (2)
$49.99
More info