Tamiya 24245 Honda S2000 1:24 Scale Model Sports Car Series no.245
SKU code: 24245-000
Make 4 interest-free payments of $8.75 fortnightly and receive your order now.
|
1/24 Sports Car Series no.245
|
| ★This is a plastic model assembly kit depicting the S2000, a car which was launched upon the 50th anniversary of Honda's founding. ★The model recreates the Type V, which was released in July 2007. ★From the refined lines of the body to an accurate interior with VGS steering wheel, the car is recreated in style. ★Choose whether to assemble as open-top or hard top, and also left- or right-hand drive. ★10-spoke Mugen wheels are paired with realistic tires. ★Metal transfers are included for authentic depiction of emblems, etc. |
| SKU | 24245-000 |
| Barcode # | 4950344995318 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.008448000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
AMT 1409 1996 Chevrolet C-3500 Dually Pickup Easy Build 1/25 Scale Model Plastic Kit
$49.99
Tamiya 24366 Mercedes-Benz 300 SL "Full-View" 1/24 Scale Plastic Model Kit
$71.99
AMT 1251 1953 Stude baker Starliner USPS Collectible Tin 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $58.49
Tamiya 24358 Lotus Europa Special 1/24 Scale Model Sports Car Series no.358
$61.99
More info
