MPC 891 1983 Toyota Celica Supra 1:25 Scale Model Plastic Kit
SKU code: R2MPC891
Make 4 interest-free payments of $12.49 fortnightly and receive your order now.
Retro Ride
MPC’s 1/25 scale 1983 Toyota Celica Supra is a great project for any experienced modeler who likes 80s classics. Add it to your collection today!
FEATURE PACKED: The 1983 Toyota Celica Supra kit features details like custom body panels, window louvers, air dam, spoiler, turbocharger option, detailed interior, and 2-wheel options. The kit also includes a remastered & expanded decal sheet and Retro Deluxe™ MPC packaging.
THE PERFECT PRESENT: Don’t know what to get dad for his birthday? Or maybe you have an avid hobbyist or collector in your life. This model kit makes an ideal gift for any occasion!
TRUST MPC: We at MPC are modelers ourselves and we sweat the details, to make sure every kit produced is top quality in every way!
Features
- 1:25 scale, skill level 2, paint & glue required
- 104 parts
- Molded in white, clear, clear red with some chrome parts
- Black vinyl tires
- Built scale: 7.5 inches long
- 10+
| SKU | R2MPC891 |
| Barcode # | 0849398022085 |
| Brand | MPC |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.004675000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 24050 Model A Standard Phaeton Soft Stop, 1930's 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $74.69
Tamiya 24367 Nissan Fairlady 240Z Street-Custom 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $62.99
Academy 15122 Joe's Power Plus Service Station 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $77.39
Tamiya 24210 Nissan Skyline Gt-R V-Spec (R34) 1/24 Scale Model
Now $29.69
AMT 1374 1960 Chevrolet Corvette 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $46.80
DDA Collectibles 1/24 Scale XY Ford UTE Slammed 351 Engine w/ Standard Bonnet Plastic Model Kit
Now $62.99
Revell 23152 Build 'n Race Mercedes AMG GT R 1/43 Scale Plastic Toy
Now $26.99
More info