Tamiya 12662 Braided Hose (2.0mm Outer Diameter)
SKU code: 12662-000
Make 4 interest-free payments of $2.25 fortnightly and receive your order now.
Tamiya Braided Hose (2.0mm Outer Diameter) Detail-Up Parts Series nos.62 #74-T12662
This item is commonly used for:
- 1:12, 1:24 Scale for Car Models
- 1:6, 1:12 Scale for Motorcycle Models
★Use these products to get a fantastic recreation of the metal braided hose often used to cover various tube and pipes on actual cars. ★Includes interior vinyl tubing to allow it to be simply attached to the relevant nub on the model. ★Two different products are available, with outer diameters of 2.0 and 2.6mm respectively. ★Color: silver. ★Length: 1m.
| SKU | 12662-000 |
| Barcode # | 4950344126620 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.800m |
| Shipping Cubic | 0.006400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HobbyBoss 87263 German Sd.Kfz.171 Pzkpfw Ausf A Metal Gun Barrel for Item 84506 1/35 Scale
$15.99
Tamiya 12665 German Panther Ausf.D Separate Track Link Set 1/35 Scale Model Detail-Up Parts Series n
$32.99
Tamiya 12636 Yamaha YZR-M1 '09 Front Fork Set 1/12 Scale Model Detail-Up Set
$25.99
More info