Tamiya 12608 GT-R(R34) NISMO 1/24 Scale Detail-Up Parts
SKU code: 12608-000
Make 4 interest-free payments of $3.50 fortnightly and receive your order now.
The R34 GT-R Nismo Parts Nismo Dress-Up Parts R34 produced by Tamiya, is classified in Scale Models - Vehicles - Detail Parts
Tamiya continues to support our high quality model kits with equally high quality detail-up part sets. In addition to precision crafted photo-etched parts, Tamiya?s Detail-Up Parts Series offers high quality detailing parts made from a variety of materials. Use this parts set to ?dressup? your 1/24 NISMO Skyline GT-R (V-spec) ITEM 24210 or 1/24 NISMO GT-R V-spec II (ITEM 24258) with NISMO parts.
Set includes
- White plastic 5-spoke wheels, large diameter brake disks, large diameter muffler end, steering wheel and side skirt parts for the ?low-down? look
- NISMO Stripe decals for wheel, hood and door sides
- Use in combination with ITEM 12604 1/24 NISMO R34 GT-R Z-tune Photo-Etched Parts Set to build a fully tuned up machine
| SKU | 12608-000 |
| Barcode # | 4950344126088 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000384000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
AMT PP029 Big Rig Turbine Engine Parts Pack 1/25 Scale Model Kit
Now $24.29
ICM 48408 WWII German Aircraft Armament 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $28.79
Tamiya 12613 Yamaha YZR-M1'05 Front Fork Set 1/12 Scale Model Detail-Up Series no.13
$33.99
HobbyBoss 87263 German Sd.Kfz.171 Pzkpfw Ausf A Metal Gun Barrel for Item 84506 1/35 Scale
Now $14.39
More info