Spektrum 8.4V 3300mAh 7-Cell Smart NiMH Hump Battery w/ IC3 Connector
SKU code: SPMX33007C3H
Make 4 interest-free payments of $16.25 fortnightly and receive your order now.
You'll never have to set charge preferences for a Spektrum Smart battery until you want to. When the 8.4V 3300mAH NiMH Smart battery is connected to a Smart charger, unique parameters and health of that battery upload from the Smart memory microchip integrated into the battery. The 3300mAh Smart NiMH battery is factory assembled with the next-generation IC3 output connector conveniently compatible with older devices equipped with robust EC3™ and connectors. When connected to a Spektrum Smart device, all the benefits of Smart technology become obvious. Spektrum Smart NiMH batteries also maintain an error log including the number of over-heat, over-discharge and over-charge incidents which can be helpful data in assuring that the battery you've chosen is right for the application.
In The Box
- (1) 8.4V 3300mAh 7-Cell Smart NiMH Hump Battery: IC3
Needed to Complete
- (1) Spektrum Smart Charger
Specifications
Application: RC Cars, Trucks
Battery Type: NiMH (1.2V per cell)
Battery Voltage: 8.4V
Cell Configuration: Hump
Connector Type: IC3
Hard Case: No
Technology: Smart
| SKU | SPMX33007C3H |
| Barcode # | 0605482162309 |
| Brand | Spektrum |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001280000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 2941X: Battery, Series 3 Power Cell, 3300mAh (NiMH, 7-C hump, 8.4V)
$91.99
Smart Powerstage NiMH Surface Bundle: 3300mAh 8.4V NiMH IC3 & S100 Charger
$112.00
TRAXXAS 2951X: Battery, Series 4 Power Cell, 4200mAh (NiMH, 7-C hump, 8.4V)
$114.99
More info