TRAXXAS 5154: Steel Drive-Shaft / Driveshaft with Drive-Cup Pin
SKU code: 5154
Make 4 interest-free payments of $5.25 fortnightly and receive your order now.
This is an Optional part for:
1/10 E-Maxx EVX2 (3903)
1/10 E-Maxx Mamba (3908)
1/10 T-Maxx 3.3 (4907)
1/10 T-Maxx 3.3 (4908)
1/10 T-Maxx 3.3 (4909)
1/10 Revo 3.3 (5308)
1/10 Revo 3.3 (5309)
1/10 E-Revo EVX2 (5603)
1/10 E-Revo EVX2 (5605)
1/10 E-Revo Mamba (5608)
Features:
- Steel Construction
- Drive Cup Pin
One (1) Driveshaft
Specifications:
Length: 5" (128.5mm) between canter of ball ends
Diameter: .19" (5mm)
| SKU | 5154 |
| Barcode # | 0020334515407 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 6556: Mount, telemetry expander (fits XO-1®, E-Revo®*, Summit*, all T-Maxx®/E-Maxx® trucks,
$18.99
TRAXXAS 5342: Tuned Pipe, Blue Anodized Aluminium (dual chamber with pressure fitting)/ 4mm GS
$67.99
TRAXXAS 4978: Screws, 3x21mm button-head machine (hex drive) (partially threaded, Revo brake bolts)
$6.00
More info