TRAXXAS 3180: Rod guides (2)/ 3mm nylon locknuts (2)
SKU code: 3180
Make 4 interest-free payments of $1.62 fortnightly and receive your order now.
This is a Stock part for:
1/10 Nitro Stampede (4109)
1/10 Nitro Rustler (4407)
1/10 Nitro Sport (4510)
1/10 Nitro 4-Tec (4807)
1/10 T-Maxx 3.3 (4907)
1/10 T-Maxx 3.3 (4909)
1/10 T-Maxx 2.5 (4910)
1/10 S-Maxx 3.3 (5109)
Features:
Metal construction
a Includes:
Two (2) Rod Guides
Two (2) Nuts
Specifications:
Height: 13mm
Head Diameter: 5mm
These rod guides are used with the Throttle Servo Horn (Traxxas 3181) for operation of throttle and brake. You can find it at our store, HopMeUp!
| SKU | 3180 |
| Barcode # | 0020334318008 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 6556: Mount, telemetry expander (fits XO-1®, E-Revo®*, Summit*, all T-Maxx®/E-Maxx® trucks,
$18.99
TRAXXAS 4978: Screws, 3x21mm button-head machine (hex drive) (partially threaded, Revo brake bolts)
$6.00
More info