MPC 993 Bantam Blast Dragster 1:25 Scale Model Plastic Kit
SKU code: R2MPC993
Make 4 interest-free payments of $12.49 fortnightly and receive your order now.
For the first time in 18 years, the Bantam Blast Dragster has returned. This kit has all the super trick parts to make this a winner.
The Bantam Blast Dragster has incredible authentic-looking detail starting with the engine. This 392 Hemi Engine comes with a bell housing, deep sump oil pan, blower drive, zoomie headers, and more. Included with the kit are a spoiler, fuel tank, MAG racing wheels, wheelie bars, chute, and racing bucket seat. A majority of these are paintable, so you can build it just like the real thing or make it your way. The expanded water slide decal sheet will also provide you with plenty of options.
Features
- 1:25 scale, skill level 2, paint & glue required
- 101 parts
- Molded in white and with some chrome-plated parts
- Black vinyl tires
- Metal Axle
- Built scale: 5 inches long
- Ages 14+
| SKU | R2MPC993 |
| Barcode # | 0849398060902 |
| Brand | MPC |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.004675000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 20060 Lotus Type 79 1978 Grand Prix Collection No.60 1/20 Scale Model
Now $68.39
Bobby Allison Chevrolet ? Monte Carlo 1982 Race Winner 1/24 Scale Model BAMC1982R
Now $71.10
AMT 1171 Plymouth Valiant Scamp Kit Car 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $37.80
Salvinos JR Junior Johnson Racing 1977 Chevrolet ? Monte Carlo driven by Cale Yarborough 1/25th Scal
Now $87.29
Salvinos JR Richard Petty 1981 Winner Buick?Regal 1/24 Scale Model Car RPB1981D
Now $87.29
Salvinos JR Richard Petty 1983 Talladega Winner 1/24 Scale Model Car RPGP1983T
Now $67.50
Tamiya 24218 Subaru Impreza WRC '99 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $30.59
More info