MJX 7.4v 2S 3000mah 25C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
SKU code: MJX-B2S30
Make 4 interest-free payments of $14.00 fortnightly and receive your order now.
The intended use for this battery is for MJX 1/14 Hyper Go 14209 & 14210 which is a 1/14 2S car, you could use this battery in other models as long as it fits please check below. (includes XT60 adaptor)
Specifications
Capacity: 3000mAh
Voltage: 7.4v
Cells: 2S
Dimensions: 94x34x21mm
Weight:145g
Case type: Soft
Plug: Deans female (included xt60 adapter)
Discharge rate: 25C
| SKU | MJX-B2S30 |
| Barcode # | 8793000031922 |
| Brand | MJX |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000896000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Ace Power 2S 7.4v 9000mAh 100C LiPo Battery Hard Case Shorty w/ Deans Connector
$128.00
Ace Power 7.4V 2S 5200mAh 50C LiPo Battery Hard Case w/ Deans Connector
$41.99
Prime RC 2S 7.4v 1300mAh 120C LiPo Battery Soft Case w/ XT60 Connector
$22.99
Dualsky 800mah 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery with Servo Connector
$19.99
Ace Power 2S 7.4V 850mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$21.99
Dualsky 1300mAh 2S 7.4v 25C LiPo Receiver Battery w/ Servo Connector DSRXB13002
$28.99
More info