MI Eneloop NiMh Battery 9.6V 2000Mah Tx Square with CE-S Plug (JR TX Plug), 30006-888TGSQ-S
SKU code: 30006-888TGSQ-S
Make 4 interest-free payments of $20.00 fortnightly and receive your order now.
This eneloop battery NiMh 9.6V and 2000mAh capacity. It comes with a CE-S plug.
Length102mm, Height 29mm, Width 29mm,
| SKU | 30006-888TGSQ-S |
| Barcode # | 9319632650240 |
| Brand | Eneloop |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000960000m3 |
Perfect replacement for JR DSX9
By: David on 10 December 2023Exact battery pack needed to replace a depleted NiMh battery pack that came with my JR transmitter. Easy to fit and plug on battery to fit JR transmitter so no mods required. Great to be able to get a plug in replacement & get back in the air. Great service and fast delivery.
(5)
More From This Category
Eneloop AA NiMH 7.2V 2000mAh RC Hobby Pyramid Battery Pack w/ CE-E Connector (6/BK-3MCCE PYR-E)
$61.99
Master Instruments Eneloop FLT-JR 5-cell 6V 800Mah NiMh Receiver RX Battery Pack
$49.99
Master Instruments 6V 2550mAh NiMH Eneloop Square Pack Tx/Rx 5/BK-3HCCE SQ-JR
$59.99
Rechargeable Battery AAA Micro 800mAh Panasonic Eneloop NiMH Ready to Use BK-4MCCE (4 Classic Batter
$25.99
More info